Tütünü nasıl nemlendirilir adıyaman tütünü

        

Almış olduğunuz Adıyaman tütünü veya Çelikhan tütünü ilk başta nemli bir şekilde elinize geçer fakat havaların ısınması ile tütün içinde barındırdığı nemi kaybeder ve kuruyarak kuru tütün dediğimiz şekilde içimi zorlaşır ve

kuru tütün içmek

 kurumuş tütün içilir mi adlı makalemizden kurumuş tütün içmenin zararları nelerdir? Diye merak ediyorsanız okuyabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Birçok kişinin aklına gelen neden hazır fabrika sigaraları sıcakta bekletilse bile kurumuyor nemini kaybetmiyor? Kuru tütün dediğimiz sorun olmuyor bu sorunu cevabı çok basittir. Çünkü hazır fabrikasyon sigaraları dediğimiz paketlerde işlenmiş kışın soğuğuna nemine, yazın güneş ve nemin uçmasını engelleyen işlemler ve ek kimyasal maddeler ile bozulmasının önüne geçerler. Tabi ki halı hazırda tütünün zararları katlanarak size daha da zarar verir.

Açık tütün değimiz kıyılmış tütün olan Adıyaman tütünü ile ilgili olarak eğer kimyasal ilaç kükürt veya farklı maddeler kullanılmamış ise çok sıcakta nemini kaybeder veya sıcaktan küflenir. Kışın soğuğunda ise nemlenir içimi zorlaşır.

Tütünün nem oranı her zaman için dengede olmalıdır. Çünkü nem oranı içtiğiniz tütünün kalitesini belirler çok nemli olması dumanın içiminde gelmemesine sebep olur, çok kuruduğunda ise boğazı yakmaya başlar. Bundan dolayıdır ki birçok sigara tiryakileri sigara nasıl nemlendirilir diye merak ediyorlar.  

Bunun için

kuru tütünü nemlendirmek

adlı makalemizden gerekli aşamaları öğrenebilir ve bu işlemleri yapabilirsiniz.  

Ayrıca yazımıza ek olarak sizlere eğer elinizde boş cam kavanoz var ise tütününüz koydunuz ve daha sonra ise kavanoz kapağını kapatılacak ağız tarafında musluk ile ıslattığınız peçeteyi kapağın olduğu bölgeye koyuyoruz ve kapağını peçete altta kalacak şekilde kapatıyoruz. Ve en az 1 saat ara ile nem oranı nasıl olmuş diye kontrol ediyoruz.

Tütünü nasıl nemlendirilir

Yaptığınız bu işlem halk arasında

tütün yumuşatma

veya

sigara nasıl nemlendirilir

 

olarak da bilinmektedir.  Ayrıca yaptığınız bu işlemlerden sonra

tütün nasıl saklanır

 

diye sonraki yazımızda görüşmek üzere iyi günler dileriz

Adıyaman tütüncüler derneği olarak her türlü sorunlarınız ve sorularınız için bizi internet sitemizden veya facebook sayfamızdan fb.com/adiyamantutunculerdernegi olarak ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Ana Sayfa

Bizi Arayın

Whatsapp

Sipariş

© 2020 Adıyaman Tütüncüler Derneği . Tüm Hakları Saklıdır.